Zdá sa mi, že dnes sa klasické rozprávky veľmi nečítajú. Rodičia často považujú tieto staré ľudové príbehy za príliš kruté, nevhodné do dnešného sveta. Nie je to celkom tak. Rozprávky, kde je jasne odlíšené dobro od zla, kde si ľudia pomáhajú a sú za to odmenení, sú aktuálne stále.
V rozprávke je totiž všetko jednoduché. Príbeh vekmi rozprávania vykryštalizoval do svojej najčistejšej formy. Jasne popísané zlo premôže odvážny hrdina, ktorému nechýba dobré srdce, ochota a rozum. Ak sa mu to aj na prvýkrát nepodarí, vždy to skúsi znova. Nakoniec ale víťazí, či už sám alebo s pomocou iných. Rozprávka tak ponúka návod.
Najodvážnejšie princezné dostanú najkrajšieho ženícha. Vojak pochopí, že nakradnuté zlato mu šťastie neprinesie. Zlatého vtáka, najrýchlejšieho koňa a najkrajšiu morskú pannu získa tretí syn. Nie preto, že je najmladší, ale že sa dokáže podeliť aj o to málo čo má. Tak nájde to najcennejšie: priateľstvo.
Zakletý zámek je dielom spisovateľky Aleny Vorlíčkovej. Autorka má (súdim podľa jej webu) veľmi pozitívny vzťah k Slovinsku. Aj táto kniha je výberom slovinských ľudových rozprávok. Sú trošku iné ako tie, ktoré poznáte odmala. Napríklad rozprávka Skleněný most akoby z oka vypadla svetoznámemu príbehu o Popoluške. Akurát sú v nej otočené úlohy, hlavným hrdinom je totiž mládenec. Zakletý zámek sa tak stáva neopozeranou knihou, ktorá zabaví aj skúsenejšieho detského čitateľa.
V poslednej dobe mám šťastie na knihy s nevšednými ilustráciami. Zakletý zámek je jednou z nich. Petra Řehová rozprávky vybavila nádhernými originálnymi obrázkami. Svojou výraznou farebnosťou a zaplnením plochy pôsobia skoro ako mozaika. Veľmi sa mi páčia hlavne jej úvodné „nadpisové“ ilustrácie, kde sa pekne hrá s písmom v obrázku. Řehovej kresby sú krásne fantastické. To pomáha rozvíjať fantáziu detí a ukazuje im, že vo svete rozprávok je ozaj možné všetko. Aj ozelenieť závisťou.
Nakoniec to najlepšie: celá kniha. Alena Vorlíčková stojí totiž za projektom Pohádky pro spoločné čtení. Kniha Zakletý zámek je zostavená tak, aby podporovala spoločné čítanie rodičov deťom. Rodičia, ktorí s ďeťmi pravidelne nečítajú, ale chcú začať, tu nájdu perfektný návod ako na to.
Pred každou rozprávkou je pár motivačných otázok. Na záver ešte ďalšie otázky, ktoré pomôžu začať spoločný rozhovor o prečítanom texte. Ak by sa vám to zdalo málo, je tu aj malá výtvarná úloha.
Samozrejme, nie je nutné robiť z čítania nudný test porozumenia textu. Ale skúste s deťmi vyriešiť aspoň jednu úlohu. Možno to pôjde zo začiatku trochu pomalšie, ale čím viac budete spolu rozprávať, tým to bude prirodzenejšie.
Toto totiž, milý rodičia, je základný kameň dobrého vzťahu s deťmi. Práve takto si budujete a posilňujete zvyk otvoreného rozhovoru. Tou najjednoduchšou a ešte aj zábavnou cestou: spoločným čítaním príbehov. Robíte tak službu nielen im, ale aj sebe. Ak sa spolu naučíte zdôverovať sa a počúvať jeden druhého, v neskoršom veku nebudú mať problém sa s vami podeliť o zážitky, starosti a problémy.
Na záver už len spomeniem, že kniha je graficky spracovaná s ohľadom na deti so špecifickými poruchami učenia. Väčšie bezpätkové písmo, širšie riadkovanie a časté členenie textu na odseky, to všetko uľahčuje deťom čítanie.
Mottom celej knihy je veta „Čtení dělá divy!“. A mne neostáva nič iné, len súhlasiť. S knihami ako je práve Zakletý zámek, vám tie zázraky pôjdu skoro samé.
Viac o knihe sa dozviete tu: alenavorlickova.cz. Kúpiť si ju môžete tu: vecizpolicky.cz
Názov: Zakletý zámek Text: Alena Vorlíčková Ilustrácie: Petra Řehová Vydal: Městská knihovna Polička, 2017 Strán: 96 ISBN: 9788027014163