Nasledujúci týždeň budeme hrať s divokou kartou. A aby sme si to hneď na úvod vyjasnili, začneme s nasledujúcou axiómou:
You cannot tame something so happily wild…
Kniha Wild je toho názorným príkladom. Jedného dňa sa v lese objaví malé dievčatko. Nikto nevedel, ako tam prišla, ale celý les ju vychovával ako vlastnú. Vtáky ju naučili hovoriť, medvede jesť, líšky hrať sa. A tak to bolo správne a dievčatko bolo šťastné. Až kým sa v lese neobjavili nové zvieratá. Vyzerali ako ona, ale boli tak nejak… zvláštne. Vzali ju do civilizovanej spoločnosti, kde všetko robili zle. Nesprávne rozprávali, nesprávne jedli a dokonca sa aj nesprávne hrali. Dievča tomu nerozumelo a bolo nešťastné.
Ale čo je veľa, to je veľa. Nemôžete dlho potláčať divokosť v srdci bez následkov. A tu tie následky vyzerali ako menší uragán. Všetci si pamätali ako odišla a všetci vedeli, že je to tak správne.
Wild je debutom úžasne talentovanej Emily Hughes. Jednoduchý, silný príbeh a doslova očarujúce ilustrácie. Jej dielo je prirovnávané k Sendakovi. Myslím, že oprávnene. Stačí jediný pohľad a zamilujete sa.
Príbeh je poetickou cestou poznania a odmietnutia toho, čo vás zväzuje. Namiesto prispôsobenia sa vonkajšiemu, neprirodzenému tlaku, existuje jediný možný krok. Vrátiť sa tam, kde ste boli šťastný. Jednoduché, nie?
Pampúch si hneď knihu prekrstil na Víla. Lebo W-I-L-D … víla! Tesne vedľa, pampúšik.
Niekedy je zábavné sledovať jej reakcie pri čítaní. Napríklad tu chce preskakovať stránky kde je dievčatko-víla nešťastná. Aby sa rýchlo dostala k opäť šťastnému záveru. Už dokáže pomerne dobre rozoznávať a pomenovať emócie druhých, ale asi ich vníma príliš osobne. Preto sa nám Wild teraz celkom hodí. Pampúchove odpovede na otázky ako „prečo je víla šťastná/nešťastná“ a „čo sa víle nepáči“ sú naozaj zaujímavé.
Mimochodom, to že dokáže z ilustrácií „prečítať“ zobrazované pocity, svedčí o majstrovstve autorky. (pozrite si obrázok s textom „They spoke wrong.“)
Knihu vydalo nezávislé britské vydavateľstvo Flying Eye Books. Ani nemusím hovoriť, že všetky ich knihy už sú na mojom wishliste. Špeciálne sa teším na ďalšiu knihu od Emily Hughes – The Little Gardener, ktorá má vyjsť v lete.
Víla – divoženka:) Čtete s pampúchem anglicky a pak příběh dál rozebíráte ve slovenštině nebo jakým způsobem oba jazyky kombinujete? Já si někdy u knížek v angličtině připadám, že tak chaoticky skáču z jednoho jazyka do druhého, když něco čtu a B. chce třeba něco dovysvětlit nebo rozebírat, tak mě zajímá, jak to řešíte vy:)
najskor prekladam a ked uz to ma mala dostatocne nacitane tak citam zase v anglictine. takze tak 10 precitani v slovencine, to si stihne zapamatat text a potom v anglictine. toto je len druha v aj co citame. neviem ci to bude fungovat =)