Tajná záhrada
Frances Hodgson Burnett napísala Tajnú záhradu pred viac ako sto rokmi. Odvtedy potešila kniha mnoho malých aj veľkých čitateľov. Príbeh malej Mary a jej priateľov, Colina a Dickona, bol už veľakrát sfilmovaný. Na jar sa dokonca chystá nová filmová verzia. Má zmysel ešte vôbec čítať s deťmi takéto starinky?
Mary je nevrlé dievča, ktoré nikoho nepotrebuje. Po smrti rodičov prichádza z Indie na obrovsko panstvo svojho strýka uprostred vresoviska v Yorkshire. Zdanlivo nehostinný kraj jej však poskytne šancu na nečakanú zmenu. Prvý raz sa spriatelí s ľuďmi okolo seba. Zistí, že ak otvorí svoje srdce, nájde v ňom miesto pre seba aj iných. K tomu všetkému jej pomôže úplne jednoduchá vec: tajná záhrada. Príroda okolo, starostlivosť o rastliny aj zvieratá, čerstvý vzduch a úprimnosť priateľov. To všetko sa dá nájsť medzi kvetinovými záhonmi v magickej záhrade.
Burnett používa prebúdzanie jarnej prírody ako metaforu k „vyliečeniu“ hlavných hrdinov. Píšem v množnom čísle, pretože Tajná záhrada má dvoch rovnocenných hlavných hrdinov: Mary a od polovice knihy Colina. Obaja prejdú vnútornou aj vonkajšou premenou. Z chorľavých, rozmaznaných, sebestredných, privilegovaných detí, ktorým sa nedostalo žiadnej rodičovskej lásky, na… zdravé, menej sebestredné a stále privilegované deti. Ale sú oveľa veselšie, detsky radostné, s novými priateľmi a hlavne obrovskou chuťou do života.
Trochu problematický pre mňa bol záver, kde si Colin vymyslel „vedecký experiment“. Colin je na začiatku príbehu označovaný ako mrzák, hrbáč, ktorý nebude dlho žiť. Celé dni leží v posteli a Mary prvé týždne ani nevie, že v dome Colin je. Jeho pokus spočíva v každodennom modlitebnom krúžku, kde cez seba necháva prúdiť mágiu záhrady. Mágia je tu vysvetlená ako sila, ktorá núti rastlinky na jar rašiť zo zeme, pomáha kvetom rozkvitať a zvieratám rodiť a vychovávať mláďatá. Túto silu Colin chce usmerniť opakovaním mantry o vlastnom uzdravení. (Nič nové pre obdivovateľov The Secret.) Problémom je, že autorka opisuje mágiu ako všemocnú. Colin totiž nemá žiadne zdravotné problémy, ktoré by nevyliečil každodenný pobyť na slnku naplnený hrami a prácou v záhrade.
Ikar Tajnú záhradu vydáva v luxusnom prevedení. Čarovnú atmosféru príbehu dotvárajú absolútne dokonalé ilustrácie. Stránkami vás budú sprevádzať milé zvieratká a nádherné kvety. Ľahko sa vám stane, že sa v nich spolu s deťmi pri spoločnom čítaní radi stratíte. Ilustrátorka Inga Moore na začiatku kreslí záhradu ešte v zimnom spánku, stromy a kríky bez listov… S postupujúcou jarou pribúda farieb nielen na kvetoch, ale aj v tvárach detí. Upätosť a neprirodzenosť mizne a objavujú sa červené líca a smiech. Príbeh končí uprostred leta a na obrázkoch vidíte záhradu plnú života a krásy. Ak už nie pre ten príbeh, práve kvôli prekrásnym ilustráciám chcete mať túto knihu doma.
Špeciálnou kapitolou je výborný preklad Márie Galádovej. Tá si dokonca vymyslela vlastnú verziu yorkshirského nárečia. Veľmi ma bavil a aj slečna pamúchatá sa smiala na ukážkach, ktoré som jej čítala. Celkovo je text písaný síce súčasnou slovenčinou, ale s mierne veľkopanským retro-nádychom.
Tajná záhrada je skvelá kniha na dlhé zimné večery. Vďaka citlivému prekladu a množstve nádherných ilustrácií si starý príbeh užijú aj dnešné deti. Na samostatné čítanie pre deti od 9 rokov. Ak sa rozhodnete predčítať, užijú si ju aj mladšie deti a rozhodne aj vy. Zdá sa, že Tajná záhrada stále nestráca nič na svojej poetickosti ani dobrodružstve.
Za knihu ďakujem vydavateľstvu Ikar.
KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Tajná záhrada
Text: Frances Hodgson Burnett
Ilustrácie: Inga Moore
Preklad: Mária Galádová
Vydal: Stonožka, 2019
Strán: 280
ISBN: 788055168890
HODNOTENIE 9/10
text ★★☆
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★