Spolek čajových draků

Spolek čajových draků

Kniha, ktorá pripomína posedenie pri čaji. Pokojné a príjemne hrejivé. Jej jemná atmosféra vás dokonale naladí a uvoľní. Meditácia v komiksovej podobe.

Rozmýšľam, kedy sa v tejto domácnosti objavila dračia téma. Zrejme za to môže Bezzubka. (Knižnú sériu Jak vycvičit draka dcéra totálne zbožňovala. Okrem lásky k drakom z nej má aj poriadne čierny humor a miernu morbídnosť. Sú to fantastické knihy, odporúčam!) Potom to už šlo z kopca. Kdekoľvek sa objavil drak, čítali sme to. A že toho nie je málo.

Keď sa knižným internetom prehnala séria The Tea Dragon Society, neváhala som ani sekundu. Všetky tri komiksy máme v angličtine. Okrem dračej témy mi bolo jasné, že roztomilý štýl kresby K. O’Neill bude u nás tiež bodovať. Neskôr sme čítali aj ďalšie jej knihy, ale tieto dračie sú výnimočné.

Čím nás ale komiks fascinuje? Príbeh je veľmi pomalý. Gréta sa učí byť kováčkou, ako jej mama. Náhodou však pomôže stratenému dráčikovi. Jeho majiteľ Hesekiel ju pozve dozvedieť sa o čajových drakoch viac. Gréta sa zoznámi so záhadnou Minetou. Otvorí sa pred ňou celý nový svet, ktorého môže byť súčasťou. Dostane totiž vlastného draka.

Chýba vám dramatická zápletka a akcia? Ani jedno tu nenájdete. Slovo „meditatívny“ príbeh dokonale vystihuje. Medzi jednotlivými scénami často uplynie niekoľko mesiacov. Najdramatickejší je príbeh Hesekiela a jeho partnera Erika, ktorý sa odohráva v spomienkach. To je vlastne účel chovania čajových drakov. Z lístkov, ktoré im rašia na hlave, sa dá uvariť kúzelný čaj. Pri jeho pití sa ponoríte do zážitkov, ktoré dráčik prežil so svojim oddaným majiteľom.

Plynutie času, minulosť, pamäť a zachovanie tradícií sú nosnou témou komiksu. Starostlivosť o čajových drakov je náročná práca, ktorej sa veľa bytostí nevenuje. Tak ako kováčske umenie Grétinej mamy. Vyrábajú krásne veci, ktoré ale slúžia len ako ozdobné predmety. Má zmysel pokračovať v niečom, čo už nemá veľký praktický úžitok? Gréta vie, že veci, ktoré vyrobí vlastnými rukami, môžu mať obrovskú hodnotu. Vytvárajú radosť a spomienky.

Zenovú atmosféru v komikse navodzujú najmä ilustrácie. Všetko je skôr zemitých a nekontrastných farbách. Textu je málo a veľa dôrazu sa kladie na výrazy v tvárach. (Ako asi v každom komikse… ehm.) Baví ma tiež použitie kvetov v jednotlivých paneloch. Dá sa na nich pekne vidieť interakcia. Napríklad za priateľskou Grétou sú takmer vždy popínavky, ktoré vysiela k ostatným.

Samozrejme, skvelý je aj inkluzívny aspekt komiksu. Mineta má problém s pamäťou a aj cesta na nákup je pre ňu náročná. Gréta jej namiesto prílišnej pomoci ponúka dôveru a uistenie, že pri nej bude vždy, keď to bude potrebovať. Erik je po nehode na vozíčku a je mu ľúto, že sa už nemôže vydávať na bojové akcie. Hesekiel ho však uistí, že pri spoločných dobrodružstvách išlo hlavne o to, že boli spoločné. A spolu môžu byť aj teraz.

Na záver najťažšia otázka: komu knihu odporučiť? Deťom od 6 rokov sa budú páčiť roztomilé ilustrácie a harmonický svet fantastických bytostí. Starších čitateľov okolo 10 rokov zase môže osloviť priateľstvo medzi Grétou a Minetou. Ale poviem vám na rovinu, ja sama som si knihu užila a rada sa k nej vraciam. Veľmi vo mne rezonuje práve tá zenová pomalosť.

Knihu mi na recenziu venovalo vydavateľstvo Host.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Spolek čajových draků
Text / Ilustrácie: K. O'Neill
Preklad: Lucie Bregantová
Vydal: Host, 2024
Strán: 72
ISBN: 9788027522538
HODNOTENIE   9/10 

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.