Kde je Ester N?
Galéria rozhodne nie je nudné miesto. Aj keď môže vyzerať hrozivo. Napríklad Slovenská národná galéria v Bratislave. Tá podľa 12-ročnej Ester vyzerá ako zubatá príšera zacvaknutá medzi dva domy. Ako to často býva, nie všetko je také, ako sa na prvý pohľad zdá. A o umení to platí tým dupľom.
Ester je typická (takmer) teenagerka. Stratená sama v sebe, veľa vecí neznáša, s pocitom, že ju nikto nemá rád, skrátka mimo. Preto počas daždivého večera náhodou vojde do budovy SNG. Tiež sa jej zdá, akoby do ulice nepatrila. Pri blúdení chodbami sa jej stratí jej verný priateľ, ktorého nosí všade so sebou – potkan pán Ernest. Tak sa chtiac nechtiac musí vydať hlbšie do galérie, aby ho našla.
Sprievodcom na Esterinej ceste je elektrikár Antoš. Ten jej a čitateľom postupne odhalí, čo všetko sa v takej galérii nachádza, ako to tam funguje. Ako sa dielo do galérie dostane, akým procesom prechádza od zaradenia do katalógu, reštaurovaní až po výstavu alebo presun na iné miesto.
Okrem takéhoto praktického života v umení sa ale Ester dozvie aj mnoho iných vecí. …či skôr nových otázok, ktoré sa môže pýtať. Napríklad čo to vlastne umenie je. Veď aj ona by vedela odfotiť dve jablká ako na fotografii Ľuba Stacha. Sú fotky v Esterinom telefóne umenie? Kto o tom rozhoduje? Čo je falzifikát, kópia a originál. Prečo sa umenie nemusí páčiť všetkým. Prečo sa to, čo považujeme za pekné či odvážne, môže časom meniť.
Koncept hľadania pod povrchom je výborne podčiarknutý použitím „dvojitých ilustrácií“. Pomocou červenej a modrej fólie sa na obrázky môžete pozrieť dvoma spôsobmi. Ani jeden nie je správny alebo nesprávny. Sú skrátka iné.
Aj Estrin tajný nepriateľ, ktorý jej necháva na chodbách záhadné lístočky, nie je vlastne až tak strašný. Samotné lístočky s obrázkom potkana, každý nakreslený iným štýlom, tiež ponúkajú možnosť rôznych pohľadov na jednu vec.
Kniha vznikla v produkcii SNG. Je teda jasné, že po vizuálnej stránke je to lahôdka. Od šťavnatých ilustrácií Barbory Idesovej (tvarom aj farbami), cez ňuňu grafickú úpravu, sadzbu aj font, až po výber papiera a obálky. Krása. Niekoľkokrát som písala, že mám rada knihy, ktoré už len držať v rukách je zážitok. Kde je Ester N je rozhodne takouto knihou.
Texty Moniky Kompaníkovej máme doma radi. Jej štýl mi sedí. Príbeh má síce mierne detektívnu, jemne tajomnú zápletku, ale žiadnu drámu tam nehľadajte. Napriek pomerne pokojnému tempu mu však rozhodne nechýba atmosféra. Vnútorné myšlienky a postrehy Ester nás pri čítaní bavili a pôsobili veľmi autenticky.
Kniha Kde je Ester N? zaujme deti od 8 rokov, ktoré sa chcú dozvedieť viac o umení aj samotnej Slovenskej národnej galérii. Po prečítaní odporúčam jej návštevu. Budete sa tam cítiť ako doma. Ak to máte ďaleko, môžete si aspoň pozrieť online katalóg. Diela, ktoré sú v texte spomenuté, si môžete prezrieť v špeciálnej kolekcii.
Za knihu ďakujem vydavateľstvu Slovenskej národnej galérie.
KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Kde je Ester N?
Text: Monika Kompaníková
Ilustrácie: Barbora Idesová
Vydal: SNG, 2019
Strán: 79
ISBN: 9788056605578
HODNOTENIE 9/10
text ★★☆
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★