Montessori pedagogika je momenálne vo veľkej obľube. Najmä u rodičov predškolných detí. Vydavateľstvo Svojtka sa chytilo tohto trendu a vytvorilo vo svojej knižnej ponuke radu Montessori. A ja, ako mnoho iných, sa tomu veľmi teším.
Vo výchove svojich detí používam niektoré prvky z montessori prístupu. Chcem im poskytnúť harmonický priestor, hračky a výukové materiály, ktoré sú nielen zábavné a podnetné, ale aj krásne. Prispôsobili sme im čiastočne interiér, aby sa v ňom mohli slobodne pohybovať a nebyť závislý na pomoci. Snažím sa im dôverovať, že veci zvládnu samé a nechať ich, aby to dokázali. Sledovať ich záujmy a tempo. Vnímať svet aj z ich perspektívy. A hlavne, pripraviť ich na reálny, samostatný živoť.
Nie je to ľahké a úprimne, toto všetko sú hlavne ideálne želania. Realita býva častokrát iná. Najväčší problém mi vždy robilo priveľa podnetov a nápadov z internetu. Trvalo mi dlho, kým som pochopila a uvedomila si, o čom vlastne montessori je. Že moje dvojročné dieťa nemusí mať už dnes šmirglovú abecedu a najlepšie zajtra komplet laminovanú sadu trojzložkových kariet s africkými zvieratami. Áno, hovorím o premotivácii. A keďže som pohodlná, samozrejme že nestíham všetko čo chcem. To ale vedie k výčitkám a pocitu neschopnosti mňa, ako rodiča. Uf… trochu som odbočila, vráťme sa ku knihe.
Jeden rok odpočinkových aktivít s deťmi je zdá sa presne to, čo som potrebovala. Ponúka tvorivé aktivity inšpirované nielen montessori, ale aj kreatívnym a citlivým prístupom k výchove. Všetky sú s dôrazom na kľudné a harmonické prežitie spoločne stráveného času.
Kniha je rozdelená na 52 týždňov. Nemusíte však čakať na kalendárny začiatok roka, pustiť sa do nej môžete kedykoľvek. V každom týždni ponúka jednu tvorivú a jednu montessori aktivitu. (Tie tvorivé obsahujú aj radu, ako ich prispôsobiť deťom rôznych vekových skupín.) Popri tom ešte jógu, meditačné cvičenie alebo relaxačný príbeh.
Prekvapila ma rôznorodosť jednotlivých aktivít. Od jednoduchého maľovania bodkami, presýpania, obliekania bundy, strihania nožnicami, cez pečenie chleba až po vytvorenie vlastného mini-terária. Cvičenia na spoznávanie svojich emócií, senzorické aj motorické hry, pozorovania prírody aj vedecké pokusy. Všetky sú pomerne nenáročné na materiál. Jediná investícia, ktorá sa od vás vyžaduje, je čas strávený s deťmi. Dokonca v knihe nájdete aj rady, ako predísť alebo pomôcť deťom pri záchvatoch hnevu, ako na upratovanie hračiek, alebo ako obmedziť cukor.
Okrem aktivít sú v knihe popísané cviky jógy pre deti. Tiež si môžete zarelaxovať pri vymaľovaní mandál, alebo si pri meditácii prečítajte spolu relaxačný príbeh. Naozaj toho v knihe nájdete veľa.
Nemenej dôležitá (aspoň pre mňa) je vizuálna stránka knihy. Ani tu nemám čo vytknúť. Kniha je graficky upravená veľmi príjemne. Text je vďaka prehľadnému členeniu dobre čitateľný. Obrázky sú primerane jednoduché, hlavne pri prezentácií cvikov. Veľký formát je len výhodou. Uvidím, ako bude držať väzba, pretože táto kniha bude často otváraná.
Celkovo Jeden rok odpočinových aktivít s deťmi pôsobí pohodovo a, tak ako to má uvedené v názve, odpočinkovo. Autorky knihy ju zostavili so zámerom, aby bola v súlade s citlivou a rešpektujúcou výchovou. Aby deťom pomohla uvedomiť si samého seba a prejaviť svoju osobnosť. Ako rodičovi, ktorý síce nie je psychológ a je odborník akurát tak na svoje vlastné deti, sa mi zdá, že sa im to podarilo. Ak teda chcete so svojimi deťmi prežiť pohodový rok, kľudne sa nechajte inšpirovať.
Za knihu ďakujem vydavateľstvu Svojtka.
Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk alebo v češtine na martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Jeden rok odpočinkových aktivít s deťmi Text: L.G. Bigorda, S. de Mullenheim, Sh.R. Vinay Ilustrácie: Orol Gouel Vydal: Svojtka, 2017 Strán: 208 ISBN: 9788056700693 / 9788025620380
Pekne napísané :). Jedna mama toho musí tak veľa stihnúť… nehovoriac o tom, čo by „mala“ a ešte nebodaj aj „chcela“. Aj u mňa to často viedlo k výčitkám svedomia a bezbrehému obdivu mám, ktoré všetky tie aktivity zvládnu a dokážu. Napokon jedno bolo úplná istota…že aj tak skončíme s knihou v ruke. 😀 A to vlastne najviac baví obe zúčastnené strany – aj tú detskú, aj tú dospelácku s dieťaťom v duši. Hneď mi je lepšie, ako som si toto prečítala. ďakujem za článok aj dobrý tip na KNIHU 🙂
vďaka, som rada, že sa článok páčil. a aj u nás je spoločné čítanie jedna z najobľúbenejších aktivít =D