Do průvanu za uši tatínci se nevěší (o detských knihách pre dospelých)

Do průvanu za uši tatínci se nevěší (o detských knihách pre dospelých)

Myslela som, že ma už v detských knihách máločo zarazí. Som celkom skúsený čitateľ. Ale tejto knihe sa podarilo ma poriadne prekvapiť.

Existuje veľa obrázkových kníh urečených pre dospelých, ktoré vyzerajú ako detské. Môžu to byť knihy s myšlienkou, ktorú vedia lepšie uchopiť dospelí a teenageri. Ale vedia niečo ponúkuť aj menším deťom (Imagine, A Day in the Life of Marlon Bundo, Milý Donald Trump aj City od Peti Lukovicsovej). Knihy, ktoré sú čistou recesiou a paródiou na populárne detské hitovky (celý zoznam). Alebo ilustrované knihy, ktoré sú jednoducho príliš temné (veci od Edwarda Gorey). Toto všetko sú knihy, ktoré dobre vedia, kto je ich cieľová skupina.
Do průvanu za uši nepatrí ani do jednej kategórie. Je totiž určená deťom, ale má poučenie pre dospelých. S takou knihou som sa ešte nestretla. Poznám knihy s nejakým poučením pre deti, lepšie aj horšie skrytým. Autorka Alena Čálková sa ani netají tým, že chce trochu vychovávať. Na tom samozrejme nie je nič zlé. Aj ja chcem, aby sa moje deti niečo naučili. Dosť dobre ale nechápem, čo si má dieťa odniesť z príbehu malého Bruna.

Bruno chce byť detektívom. Už vyriešil záhadu miznúcich kvetov zo spoločnej chodby paneláku (brala si ich susedka) aj záhadu klamstva o zdravotnom stave (tej istej susedky, ktorá sa tak pravidelne vyhýbala upratovaniu spoločných priestorov). Jeho mama sa začne každý deň s humorom sťažovať, že otecko sa celú noc na posteli prehadzuje, ale ten tvrdí, že si vymýšľa. Bruno chce záhadu nepokojného spánku vyriešiť. Tým sa celá detektívna zápletka začína a hneď aj na 16tej strane končí.
(Dobre, myslela som si, lebo nepokojný spánok rovná sa zlé svedomie. A fakt asi v detskej knižke písanej takým ľahkým a mierne ironizujúcim tónom nechcem čítať o neverných manželoch. Správanie oboch rodičov bolo veľmi čudné.)

Bruno ale na 19tej strane omylom privolá malú vílu Dospělku. Víla vraj dáva pozor na správanie dospelých. Keď sa nechovajú tak, ako by mali, potrestá ich („Někdo je musí mít pod kontrolou. […] Ale viděl jsi už někdy, aby někdo hlídal dospělé? Aby třeba babička naplácala tatínkovi?“). Bruno si to môže pozrieť na vlastné oči, pretože s Dospělkou cestuje do ich nápravno-výchovného zariadenia.
Úbohý, nič netušiaci tatinko tam leží na pohodlnej pohovke a po podaní elixíru sa ponorí do sna, v ktorom sa má napraviť. Tento sen premietajú víly a vílovci ako film v kinosále s popcornom. Tatinkovi sa sníva, že je včela a musí ťažko pracovať od nevidím do nevidím. Na konci snu sa vzbúri a vyhlási, že pracovať stále sa jednoducho nedá. Tram tada dá! Tatinko je poučený a už nikdy sa nebude venovať práci pridlho, radšej bude tráviť čas s rodinou. Hurá!

Aby čitatelia zmysel vílej práce a toto mučenie dospelých v snoch lepšie pochopili, ponúka autorka aj druhý príklad. Brunovu susedku pani Kolářovú. Tá je vinná tým, že rozmaznáva svojho syna Kristiána. Chuderka mamka teda vo sne musí súťažiť na Materskej olympiáde. Disciplíny sú beh, varenie, jazda na bicykli, vysvetľovanie pravidiel stolných hier a vedomostná súťaž. Keďže pani Kolřová nevie uvariť nič okrem palaciniek a hamburgera, nepozná pravidlá Carcassonne, nepozerá romantické filmy ani nečíta knihy, prehráva na plnej čiare. Nakoniec teda zistí, že nie je najlepšia maminka na svete a uvedomí sa.

Pominiem teraz fakt, že tatinko vychádza zo sna ako hrdina, zatiaľ čo maminka ako porazený. Viac by ma zaujímalo, čo si podľa autorky majú deti z príbehov odniesť. Hlavný hrdina Bruno je na konci knihy taký istý, ako na začiatku. Zmenou trošku prejde víla Dospělka, keď sa naučí dôverovať svojmu víliemu kolegovi. Má si detský čitateľ uvedomiť, že dospelí nie sú dokonalí? (Samozrejme len susedov rodič, ten váš je skvelý.) A myslí si snáď autorka, že deti od 7 rokov to nevedia? Majú sa v nepodarených dospelých spoznať rodičia čitateľov? Vyzerá to tak.
Jasné, môžete to brať ako čistú zábavu. Vtipných scénok je tu skutočne dosť a verím, že sa čitatelia dobre pobavia. Skutočnou záhadou pre mňa ostáva, prečo sa v detskej knihe „pohlavkujú“ rodičia. Možno keď Bruník zase začne byť detektívom, objasní aj tento prípad.

POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Do průvanu za uši tatínci se nevěší 
Text: Alena Čálková
Ilustrácie: Eva Sýkorová-Pekárková
Vydal: Albatros, 2019
Strán: 104
ISBN: 9788000055091
HODNOTENIE   5/10 
text ★☆☆
ilustrácie ★★☆
úprava ★★☆
extra ☆
Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.