Dievčatko Momo a stratený čas

Dievčatko Momo a stratený čas

Aj dnes neustále riešime tému času. Kde nájsť čas? Máme ho dosť? Na čo ten čas míňať a na čo nie? Z vlastnej skúsenosti viem, že občas dobre padne pripomenúť si, čo je v našich životoch naozaj dôležité. Večná honba nás dospelých za niečím „hodnotným“ paradoxne berie rodinám to ozaj základné – čas strávený spolu. Preto odporúčam túto knihu čítať spolu s deťmi. Uvidíte, bude sa vám páčiť.

Dievčatko Momo prišlo do malej chudobnej časti mesta odnikiaľ. Ľudia si ho ale rýchlo obľúbili. Malo totiž jednu zvláštnu schopnosť: vedelo všetkých počúvať. A to je niečo, čo sa len tak nevidí. Všetko sa zdalo byť v poriadku, dokiaľ sa v meste nezačali objavovať tajomní siví páni. Tí presviedčili dospelých, že jediná cesta ako byť šťastný a mať všetko, je šetriť s časom. Ak nebudú mrhať svojim časom na zbytočné navštevovanie priateľov, rozprávanie sa, čítanie deťom alebo nedajbože len na pozeranie sa z okna, môžu ušetriť kopu času. Ten sa im všetok za 10, 20 alebo 40 rokov vraj vráti a môžu si ho užiť do sýtosti.

– Jediné, – pokračoval muž, – na čom v živote záleží, je, že človek to niekam dotiahne, že sa niekým stane, že si voľačo nadobudne. Kto to dotiahne ďalej, kto dosiahne viac a nadobudne toho viac ako ostatní, tomu pripadne zvyšok už sám od seba: priateľstvo, láska, česť a tak ďalej.

Pripomína vám to niečo? Trebárs práve ten svet, v ktorom teraz žijeme? Ťažko uveriť, že príbeh napísal Michael Ende už pred 45timi rokmi. Ako asi tušíte, šetrenie časom nie je ale úplne bez následkov.

Zdalo sa, že nik nebadá, že šetrením času okráda v skutočnosti sám seba. Nikto si nechcel priznať, že má život čoraz chudobnejší, čoaraz jednotvárnejší a čoraz chladnejší.
Výrazne to začali pociťovať najmä deti, lebo ani na ne nemal teraz už nikto čas.
Ale čas je život. A život sídli v srdci.
A čím väčšmi ním ľudia šetrili, tým menej ho mali.

Našťastie je tu Momo, ktorej jediný majetok je more času. Postupne sa jej však strácajú priatelia. Nespokojné deti sa snažia robiť čo môžu, ale rodičia s pomocou sivých pánov ich pozatrvárajú do „úschovní detí“. Len aby sa nemohli túlať vonku, behať po uliciach a hrať sa na trávnikoch. Momo našťastie nájde spojencov, majstra Hodinusa a korytnačku Kassiopeiu. Ako sa im podarí premôcť mocních sivích pánov, ktorí už zajali celé mesto, sa dozviete v tejto napínavej a dobrodružnej knihe.

Michael Ende bol nemecký spisovateľ, ktorého si možno pamätáte ako autora Nekonečného príbehu. (Práve teraz vychádza aj jeho doteraz slovensky nevydaná kniha Čárymáryfučpunč.) Dievčatko Momo a stratený čas mám ale o malý kúsok radšej. Knihu som čítala už niekoľkokrát a stále ma baví. Aj teraz, pri hľadaní citátov, som neodolala a začítala sa do pútavého deja. Slovensky sa dlho nedala zohnať, preto ju máme doma v češtine. Toto nové vydanie z Verbaria je ale veľmi vydarené. Ilustrácie dostala na starosť mladučká talentovaná ilustrátoka (a aj autorka) Nikola Aronová. Jej krásne detské obrázky sprístupňujú príbeh aj mladším deťom. Z mojich fotiek sa možno zdajú byť dosť vážne, ale väčšinou sú práve tak hravé, ako obálka.

Dievčatko Momo a stratený čas je jednoducho nestarnúca klasika. Ak máte radi dobrodružné, miestami napínavé rozprávanie, je kniha práve pre vás. Odporúčam pre decká od 7 rokov. A nebojte sa do nej začítať i vy, bude to dobre strávený čas.

 

 

 

Za knihu ďakujem vydavateľstvu Verbarium.

KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK  ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Dievčatko Momo a stratený čas
Text: Michael Ende
Ilustrácie: Nikola Aronová
Preklad: Margita Príbusová
Vydal: Verbarium, 2018
Strán: 296
ISBN: 9788089956258
HODNOTENIE   9/10
text         ★★★
ilustrácie   ★★★
úprava       ★★☆
extra        ★

 

 



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.