Atlas monster je fantastická pomôcka, ak sa vaše deti zaujímajú o bájne bytosti. Ponúka ich základný a stručný prehľad z celého sveta. Myslíte, že taká znalosť je v dnešnej dobe zbytočná? Nie je to celkom pravda. Rôzne príšery našej minulosti sú totiž stále súčasťou mnohých moderných príbehov. Bola som celkom prekvapená, s koľkými tvormi som sa už doteraz stretla. Od komiksov s Hildou, až po knihy Niela Gaimana.
Atlas monster napísala Sandra Lawrence a ilustroval Stuart Hill. Britská autorka sa okrem novinárčiny venuje písaniu detských kníh prevažne o folklóre a mytológii. Atlas monster vydalo v originále Big Picture Press, vydavateľstvo známe aj vďaka sérii Vitajte v múzeu.
Kniha je zmesou náučného žánru a beletrie. Nájdete v nej totiž príbeh o objavení Atlasu monster, ktorý v 16. storočí napísal samotársky básnik Corlneius Walters. Rukopisy objavila knihovníčka Ruth Briggsová a rozhodla sa ich preskúmať a poslať vydavateľstvu. Listom vydavateľovi celý dej začína. Nasledujú mapy s vyobrazeniami rôznych príšer, podivných bytostí a tvorov. Na mapách je vždy zakreslená bájna bytosť podľa pôvodu. Na ďalších stranách je k nej krátky popis, občas aj stručný príbeh. Tak poskytuje prehľad o zaujímavých postavách z rôznych mytológií podľa miesta: Severná Európa, Južná Európa, Rusko a Stredná Ázia, Čína, Japonsko, Stredný východ, Afrika, Severná aj Južná Amerika,… Najpodrobnejšie sa autorka venuje Európe, špeciálne Veľkej Británii a Írsku.
Príšery sú nakreslené primerane podrobne v základných farbách. Zjavne má použitá farebnosť aj štýl kresby evokovať staré mapy. K týmto sú akoby prilepené poznámky našej knihovníčky. Tá buď upresňuje niektoré fakty, alebo komentuje zvláštne správanie cestovateľa.
Hlavý text je teda koncipovaný ako cestopis, kde Walters popisuje, aké tvory na plavbe okolo sveta videl. Okrem toho ale dostáva správy a znemenia písané záhadnými znakmi. Tie si čitateľ môže rozlúštiť pomocou kódu v obrázkoch. Dozvie sa tak temné tajomstvo zmiznutia nielen Waltersa, ale v závere aj knihovníčky Briggsovej. Strašidelné…
Ako som písala, príbeh cestovateľa aj knihovníčky sú fikciou. Ale všetky popísané tvory majú svoj základ v mytológiách a ľudovej histórii. Keďže sa jedná často o nebezpečné príšery, nevyhnete sa desivým popisom. V knihe sa prelieva krv, požierajú obete zvieracie aj ľudské, útočí sa na pocestných aj lode, trhajú telá na kusy,… Waltersovo putovanie rozhodne nebola prechádzka ružovým sadom. Všetko je ale napísané s ohľadom na detského čitateľa. To znamená vecne, bez zbytočných podrobností a zdôrazňovania násilia.
V knihe ma upútala zjavne tehotná žena s vycerenými zubami a netopierými krídlami: Pontianak v mape Malajzie. Nájdete k nej takýto popis: „Žena vampýr je postrachem obyvatel malajské a indonéské džungle. Spadeno má hlavně na krev dětí.“ Na wikipédii si ale môžete prečítať skutočne príšernú históriu tohto ducha. Rozhodne neodporúčam pre tehotné ženy. Ale aspoň vidíte, čo myslím tým zjednodušením.
Vekové odporúčanie 9+ vydavateľa je podľa mňa akurátne. Na čítanie už treba myseľ, ktorá dokáže oddeliť fikciu v knihe od reality (aj keď viem, že je to niekedy ťažké aj pre nás dospelých). Čítali sme ju aj s 5ročným pampúchom, ale len vybrané a rodičovsky editované kúsky.
V každom prípade je Atlas monster veľmi vydarený počin, nevšedný v našich domácich literárnych vodách. S tak uceleným prehľadom mýtických postáv sa totiž určite inde nestretnete.
Za knihu ďakujem vydavateľstvu Pikola.
Knihu si môžete kúpiť na martinus.sk alebo martinus.cz (cez partnerský program). Ako to funguje si prečítate tu: klik.
Pozrite sa, či je kniha dostupná aj vo vašej knižnici. Vďaka projektu InfoGate.sk (klik).
Názov: Atlas monster a nadpřirozených bytostí z celého světa Text: Sandra Lawrence Ilustrácie: Stuart Hill Vydal: Pikola, 2018 Strán: 64 ISBN: 9788075495280