Animálium pristálo v našej domácej knižnici hneď trikrát. Najskôr anglicky (kto mohol tušiť, že českému prekladu to bude trvať len dva roky?). Potom česky (predsa len, deti chodia do českých škôl). A teraz konečne aj slovensky!
Knihy zo série Vitajte v múzeu sú fascinujúce. Kombinujú všetko, čo mám na náučných knihách rada: poskytujú veľmi netradičný vhľad aj do dobre známej oblasti, majú premyslený koncept a sú prekrásne.
Začneme vizuálnou stránkou. Tá vás na knihách totiž rozhodne upúta ako prvá. Knihy majú skutočne veľký rozmer. Ilustrácie Katie Scott sú detailne presné. Jej štýl je inšpirovaný vedeckou ilustráciou, ale nedrží sa presne jej pravidiel. Do obrázkov vnáša niečo svojské, prekvapivú kompozíciu alebo zvláštnu paletu farieb. Zažltnuté stránky, tmavé obrázky aj celá úprava kníh zámerne navodzuje atmosféru starých prírodovedných kníh. Alebo ak chcete, tajomného múzea obloženého drevom s exponátmi za hrubým sklom vitrín.
Na pravej strane ilustrácia s popisnými číslami, na druhej krátky text a kľúč k obrázkom s názvami a informáciami o jednotlivých tvoroch a rastlinách.
Aj text simuluje návštevu múzea. Po predslove nasleduje vchod, kde je vysvetlené, ako kniha funguje a zobrazenie stromu života. Animálium sleduje živočíchov podľa ich evolučného miesta. Od bezstavovcov po cicavce. Každá skupina je rozdelená podľa určitých spoločných znakov, viac či menej zjavných. Napríklad skupina Vtáky na Nelietavé vtáky, Tučniaky, Albatrosy, Plameniaky, bociany, ibisy a volavky, Dravé vtáky, Exotické vtáctvo a Sovy. Na záver časti je vždy zobrazený určitý biotop, v tomto prípade Les. Tam nájdete nielen základný popis prostredia biotopu ale aj prečo a ako tam vtáky žijú.
Botanikum má presne tú istú štruktúru. Začína sa riasami, hubami a prasličkami, pokračuje stromami, bylinami, trávami a na záver časť s rastlinami, ktoré sa zaujímavo prispôsobujú prostrediu (kaktusy, vodné rastliny, parazity a mäsožravé rastliny).
Napriek tomu, že obe knihy sú výnimočné, Botanikum bude zrejme moja srdcovka. Čiastočne preto, že kníh o rastlinách je menej ako o zvieratách. Autorkou Animália je skúsená spisovateľka a editorka Jenny Broom. Botanikum textom vybavila Kathy Willis, ktorá pracuje v londýnskej Kráľovskej botanickej záhrade. Aj ilustrácie sú v nej oveľa živšie a trošku divokejšie. Možno aj preto, že Katie Scott pracovala na obrázkoch priamo v tejto záhrade.
Knihy spolu s rozkladacím Príbeh života – Evolúcia vydalo len minulý mesiac vydavateľstvo Eastone Books, ktoré sa na detskú literatúru veľmi nezameriava. Pre mňa je dôležité, že prekladateľka Silvia Rybárová nechala oba preklady prejsť cez odbornú revíziu. RNDr. Silvia Kubalová, PhD. z Katedry botaniky, Univerzity Komenského a Ing. Tomáš Čejka, PhD. zo Slovenskej akadémie vied vám teda zaručia, že v knihách budú správne uvedený slovenský názvov. Niektoré pomenovania rastlín boli dokonca odbornou komisiou vytvorené a schválené práve kvôli týmto knihám. Jednoducho preto, že v slovenčine doteraz neexistovali.
Tieto knihy nezostanú v policiach. Sú také krásne, že ich budete chcieť mať v obývačke na stole. Aby sa aj návštevy mohli pokochať listovaním v nich. Aj keď sú primárne určené deťom, ocení ich každý milovník nádherných kníh. Vzhľadom na rozsah informácií by som ich odporučila deťom približne od 8 rokov.
Za knihu ďakujem vydavateľstvu Eastone Books.
KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Animálium / Botanikum Text: Jenny Broom / Kathy Willis Ilustrácie: Katie Scott Preklad: Silvia Rybárová Vydal: Eastone Books, 2018 Strán: 112 ISBN: 9788081093531 / 9788081093548 HODNOTENIE 10/10 text ★★★ ilustrácie ★★★ úprava ★★★ extra ★