Ako spoznať celé veľkomesto za pár dní? Najlepšie metrom, to vás rýchlo prepraví z jedného konca na druhý a máte čas sa v jednotlivých častiach dobre porozhliadať. Bratislava však žiadne metro nemá. A tak si dedko, ktorému na prázdniny prišli vnučka Alma a vnuk Damián, bratislavské metro vymyslí. Prvá zastávka s názvom Čarovná sa nachádza rovno v pivnici dedkovho domu v Starom Meste.
Michal Hvorecký vybral okrem Čarovnej ešte 12 ďalších miest, ktoré halvné mesto Slovenska charakterizujú. Plus jednu extra s názvom Budúcnosť. Nájdete tu samozrejme Dunajskú, Vinohradskú, Vilovú pod Slavínom, tržnicu na Miletičke aj Panelákovú v Petržalke. Zastávku na Hlavnej vlakovej stanici nazval Cezpoľná. Tajomná v podhradí je zase poctou sochárovi Franz Xaver Messershmidtovi aj šachovému automatu Wolfganga Kempelena. Ako vidíte, vtip knihe nechýba.
Nezabudol pripomenúť, že ako akékoľvek iné veľkomesto, aj tu žijú ľudia rôznych národností. Bratislava je dokonca vďaka svojej polohe týmto špecifická. Ako píše, na trhu môžete počuť slovenčinu, maďarčinu, bulharčinu aj vietnamčinu.
Extra body má u mňa Hvorecký za to, že sa mu podarilo do textu s pomerne malým rozsahom vpasovať aj kus histórie. Na Hraničnej zastávke dedo vnukom ukáže, kadiaľ sa ťahali ostnaté drôty pred rokom 1989. Na Šafárikovom námestí a zastávke s príznačným názvom Nežná sa zase rozhovorí o sovietskych tankoch a Emilovi Gallovi. Na Námestí SNP zase rozpráva o diktatúre. Tu veľmi oceňujem voľbu nakresliť dav ľudí s heslami #ALL FOR JAN. Minulosť sa tak prelýna so súčastnosťou a dedove slová tak vyznievajú o to aktuálnejšie. Výborné.
„Oplatí sa poznať históriu svojej rodiny, mesta aj krajiny. Inak hrozí, že sa zlo zopakuje. Dedo nám vštepil: Nebojte sa a nemlčte!“
Knihu ilustrovala Simona Čechová. Hoci je skúsená a obľúbená ilustrátorka, Bratislava je len jej druhou knihou. Medzičasom však vyšla aj jej výborná autorská prvotina Včelár Jožko.
Aj keď sú ilustrácie v Bratislave pomerne štylizované, budovy si zachovávajú svoj výrazný charekter. Zjavne bolo cieľom nakresliť jednotlivé domy a miesta tak, aby boli ľahko rozpoznateľné. Čo sa s použitím čistých farebných plôch, zjednodušených línií a tvarov darí výborne.
Trochu neprehľadne na nás s deťmi pôsobila dispropočnosť jednotlivých prvkov na stranách. Obrovský ľudia prechádzajúci ulicami akoby boli v legolande. Ale pri ďalších listovaniach sa nám darilo lepšie sústrediť a už nám to nevadilo.
Svojim rozsahom aj štýlom ilustrácií je kniha ideálna pre vek približne od 5 do 9 rokov. Textu budú určite rozumieť a ilustrácie aj príbeh dokážu zaujať. Ak vám teda kniha o Bratislave chýba, táto je výborná voľba. Pre nižšiu vekovú skupinu zase odporúčam leporelo Bratislava (hľadaj a nájdi).
KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA MARTINUS.SK ALEBO MARTINUS.CZ (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: Bratislava – čarovná metropola
Text: Michal Hvorecký
Ilustrácie: Simona Čechová
Vydal: Monokel, 2018
Strán: 32
ISBN: 9788097299330
HODNOTENIE 9/10
text ★★★
ilustrácie ★★☆
úprava ★★★
extra ★