3 x 4, Wordplay
Knihy z amerického vydavateľstva Toon Books som objavila náhodou. Neuveriteľne šťastnou náhodou. Len čo mi prišli tieto dve, skoro som odpadla! Pokúsim sa vám vysvetliť, prečo som z nich taká nadšená.
V prvom rade som bola prekvapená celým konceptom vydavateľstva Toon Books. Rozhodli sa totiž vydávať kvalitné komiksy pre deti od 3 do 10 rokov. Nielen vydávať, snažia sa robiť aj osvetu, prečo sú komiksy dôležité a čo všetko dokážu ponúknuť. Jednotlivé kúsky majú prehľadne zoradené do kategórií podľa úrovne čitateľa.
Obe knihy majú na záver rady, ako komiks s deťmi čítať. Originálnu popisnú verziu nájdete tu: klik. Tu je veľmi voľný a neodborný preklad:
- Veďte malých čitateľov. Prstom ukazujte na text, ktorý práve čítate. Položte ale prst pod hovoriacu postavu, aby deťom neušli zobrazené dôležité výrazy tváre.
- Zahrajte to! Dívajte sa na komiks ako na divadelnú hru. Neváhajte pri čítaní zvýrazňovať intonáciu alebo predvádzať výrazy postáv.
- Nechajte ich hádať. Obrázky v komiksoch pridávajú k slovám veľa významu. Tak môže začínajúci čitateľ ľahko slová odhadnúť. Formát komiksu núti čitateľa hľadať súvislosti. Môžete sa občas spýtať dieťaťa: „Čo si táto postava asi myslí?“ a tak skontrolovať jeho porozumenie. (Nebuďte ale prekvapený, ak si dieťa všimne niektoré detaily oveľa skôr ako vy.)
- Hovorte o obrázkoch. Ukážte, ako autor pracuje s tempom príbehu: pauzami (tiché panely) a rýchlou akciou (zhluk krátkych panelov). Rozprávajte sa o tom, čo veľkosť a tvar jednotlivých panelov znamená pre samotný dej.
- A hlavne, bavte sa! Neexistuje jediná správna cesta, ako komiks čítať. Dôležitý je spoločný dobrý zážitok. Keď už raz dieťa prežije príbeh knihy vo svojej fantázii, objaví čaro čítania. Potom ho už nič nemôže zastaviť. V tomto prípade mu jednoducho zožente viac kníh. A viac komiksov.
Pomôžem si citátom Arta Spiegelmana (autora slávneho komiksu Maus), ktorý je uvedený aj na webe vydavateľstva:
Comics are a gateway drug to literacy.
Tvorbu Ivana Brunettiho poznám vďaka jeho komiksom pre dospelých (tak temných, že ani ja nemám odvahu ich čítať a vživote by som ich nikomu neodporúčala). Máme doma aj jeho výbornú dvojdielnu antológiu komiksov a grafických románov. Občas som zachytila jeho ilustrácie v časopisoch. Ale že vydal dva ospevované komiksy určené deťom, ma prekvapilo. To viete že som rovno objednávala.
Brunettiho štýl je pre deti ako stvorený. (Celá jeho temná tvorba na kontraste infantilnej formy ilustrácií a veľmi znepokojivého obsahu dosť stavia.) Ploché postavičky, naddimenzované hlavy, podivná perspektíva a celková jednoduchosť tvarov, farieb aj kompozície je pre detského čitateľa ideálna.
Wordplay začína v triede, kde sa učiteľka pýta detí, čo sú to zložené slová. Annemarie odpovedá a hneď ponúka príklady. Zároveň si slová predstavuje doslovne: homework ako dva domy pracujúce na stavbe, mailman ako chodiaca obálka s poštárskou čiapkou, pancake ako tortu v panvici. Asi je vám jasné, že túto knihu ťažko preložíte do slovenčiny. Pampúch sa s angličtinou stretáva takmer denne, síce v malom množstve, ale nie je mu cudzia. Chvíľu mi trvalo vysvetliť pointy a občas bolo vysvetlenie dosť krkolomné (ako preložíte milkmaid? a čo ešte meanwhile, something a elsewhere…) Napriek tomu ho kniha veľmi bavila. Smial sa na vtipných obrázkoch.
3×4 je našťastie zrozumiteľnejší aj v našich zemepisných šírkach. Annemarie a jej spolužiaci dostanú za úlohu nakresliť 12 vecí, ale v skupinách. Nasleduje fantastická prehliadka toho, na čo všetko tento koncept v procese učenia môžete s deťmi využiť. Porovnávanie, triedenie, rozdeľovanie na základe spoločných vlastností, násobenie, počítanie, geometria, farby, šport, architektúra, prírodoveda a nakoniec aj hudobná výchova. Všetko obsiahnute na 40 stranách komiksu, ktorý je nielen pre deti zaujímavý, ale dokonca aj veľmi vtipný.
Tieto knihy sú sen všetkých učiteľov. Výborným spôsobom pomáhajú priblížiť konkrétne témy deťom. Vydavateľstvo dokonca pripravilo materiál pre učiteľov, ktorý môžu pri čítaní využiť. Stiahnuť si ho môžete tu: kuk. Nech mi nikto nehovorí, že komiks je podradná forma. Kedy naposledy ste si s 5ročným dieťaťom po prečítaní knihy o matematike googlili, ako sa hrá na pílu?
Mimochodom, k tým zloženým slovám som našla na nete túto malú hru – kubbu.com. Možno sa vám bude hodiť.
Na záver článku väčšinou dávam odporučenie, pre aké deti jednotlivé knihy sú. Podľa ich záujmu a veku. Tieto dva komiksy sú ale natoľko univerzálne, že si trúfam povedať, že sa zapáčia všetkým deťom. Wordplay je síce trošku náročnejší, ale pri 3×4 som o tom presvedčená. Ideálny vek je od 4 do 7 rokov.
A ja sa idem vrhnúť na ďalšie knihy z produkcie vydavateľstva Toon Books.
KNIHU SI MÔŽETE KÚPIŤ NA BOOKDEPOSITORY.COM (CEZ PARTNERSKÝ PROGRAM). AKO TO FUNGUJE SI PREČÍTATE TU: KLIK.
POZRITE SA, ČI JE KNIHA DOSTUPNÁ AJ VO VAŠEJ KNIŽNICI. VĎAKA PROJEKTU INFOGATE.SK (KLIK).
Názov: 3x4 / Wordlplay Text / Ilustrácie: Ivan Brunetti Vydal: Toon Books, 2018 / 2017 Strán: 40 ISBN: 9781943145348 / 9781943145171
HODNOTENIE 10/10
text ★★★
ilustrácie ★★★
úprava ★★★
extra ★